• Tüm Alışverişlerinizde Kargo Bedava! Aynı Gün Kargo.
  •  Sipariş Hattı: 0 (850) 241 14 15 
Motor Yağının Görevleri

Motor Yağının Görevleri

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir?

08 July 2020 00:01

Motor yağının görevleri

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir? Motor yağından tasarruf edebilir misiniz ve onu değiştirmek neden gereklidir? LIQUI MOLY cevapları var

Bir araç motorunda daima yeterli yağlama olmalıdır. Koruyucu yağlama filmi, hareketli bileşenlerin mekanik sürtünmesini azaltır ve metalin metalle temas etmesini önler. Yağ olmadan motor saniyeler içinde ciddi hasarlara maruz kalır. Doğru motor yağı, motorda meydana gelen tüm çalışma koşulları ve yükler altında yağlamayı garanti etmelidir. Çalışmayı kolaylaştırmak ve motordaki tüm önemli yağlama noktalarına mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için aşırı soğukta mümkün olan en düşük viskoziteye sahip olmalıdır. Öte yandan, aşırı yüksek sıcaklıklarda, yağlama filmi kırılmamalıdır, çünkü bu motoru tahrip edecektir.

Çalışmayı kolaylaştırmak ve motordaki tüm önemli yağlama noktalarına mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için aşırı soğukta mümkün olan en düşük viskoziteye sahip olmalıdır. Öte yandan, aşırı yüksek sıcaklıklarda, yağlama filmi kırılmamalıdır, çünkü bu motoru tahrip edecektir.

Motor yağını değiştirmek neden gereklidir?

Düzenli yağ değişimi motorun ve şanzımanın servis ömrünü uzatır. Zamanla, örneğin yakıt veya yoğuşma suyu ile inceltme, doğal yağ yaşlanması ve mekanik aşınma nedeniyle motor yağı tüketilir ve kirlenir.

 

DOĞRU YAĞI BULUN   

Yağlama

Motor yağının en önemli görevi mekanik motor bileşenlerinin yağlanmasıdır. Hareketli bileşenler arasındaki sürtünmeyi azaltmak, böylece aşınmayı en aza indirmek amaçlanmıştır. Metal üzerinde metal teması nedeniyle motor hasarını önlemek için kapalı bir yağlama filmi oluşturulması gereklidir.

Soğutma

Motor yağı, motor bileşenlerinin soğutulmasına katkıda bulunur. Aşırı ısınmayı önlemek için motorda ısı yayılımını sağlar.

Temizlik

Motor yağı motorun temizlenmesi ile de görevlendirilir. Yanma artıkları, metalik aşınmış malzeme ve tortular yağ tarafından alınır ve yağ filtresine taşınır.

 

Sızdırmazlık

Motor yağı, piston segmanlarının yanma odasından sızdırmazlığını destekler, böylece kirleticilerin motora girmesini önler.

 

Paslanma önleyici

Motor yağı, metal yüzeylerde koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece havanın etkisinden kaçınılır ve motor zaman zaman agresif yanma ürünlerinden korunur.

Çevresel koruma

Modern yağlar yakıt tüketimini ve ilgili kirletici emisyonlarını sınırlar. Ek olarak, modern motor yağları klor ve ağır metallerden arındırılmıştır ve kolayca işlenebilir ve tekrar kullanılabilir.

 

Emniyet

Tüm motor bileşenlerinin yağlanması, motorun güvenilir şekilde çalışmasını ve böylece trafikte daha yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar.

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir?

Her motor farklıdır ve bu nedenle yağ için farklı talepleri vardır. Yanlış viskozitede yanlış yağ kullanıldığında, motor hasarına yol açacak doğru yağ basıncı oluşturulamaz. Ek olumsuz sonuçlar arasında garanti kaybı, artan yakıt tüketimi, daha fazla arıza riski, daha kısa motor servis ömrü ve partikül filtresi ile katalitik konvertörün tahrip edilmesi yer alır.

 

TÜM ARABALAR İÇİN TEK BİR YAĞIN PERİ MASALI 

Motor yağı paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir mi?

Yağı değiştirirken hangi yağ kullanılmalıdır? Hem ucuz hem de pahalı ürünlere sahip çok sayıda tedarikçi var. Doğal olarak, mümkün olduğunca az para harcamak istersiniz, bu da ucuz yağı satın almanıza yol açar. Ancak bu size çok daha pahalıya mal olabilir. Nedeni: Ucuz yağ, tüm üretici spesifikasyonlarını karşılamaz ve daha düşük performans rezervlerine sahiptir. Bu nedenle daha hızlı tüketilir ve daha sık değiştirilmesi gerekir. Yüksek kaliteli LIQUI MOLY motor yağı, üretici spesifikasyonlarını sık sık aşar ve motorun hizmet ömrünü uzatır

 

Yağdaki katkı maddeleri

Motor yağı, üretici şartnamesine bağlı olarak ayrı bir katkı maddesi paketi içerir. Her motorun farklı talepleri olduğundan, aracınız için uygun yağ kullanmanız önemlidir.